Roma antica foro romano colosseo altare della patria circo massimo roma virtuale 3d lazio


Vai ai contenuti

Menu principale:


musei-pol

polacco

HOME
CO DO ODWIEDZENIA
CIEKAWOSC
INFORMACJA TURYSTYCZNA
MAPA SERWISU

Rzymskie muzea

 

Rzym bogaty jest w muzea. Znajdują się tu jedne z najwspanialszych zbiorów dzieł sztuki oraz arcydzieł architektury zarówno starożytnej jak i nowożytnej Do najbardziej uczeszczanych naleza:

 

 

Muzea Kapitolińskie

Na wzgórzu Kapitolińskim wznosi się kompleks pałacowy, mieszczą się tu słynne Muzea Kapitolińskie. Plan zagospodarowania architektonicznego wzniesienia jest rezultatem twórczego geniuszu Michała Anioła Buonarrotiego. Zbiory muzealne rozmieszczone są w trzech głównych budynkach okalających wzgórze. Połączone są podziemną galerią, przebiegającą przez środek wzgórza. (Idąc łacznikiem nie zapomnijmy w połowie jego długości skręcić w lewo na taras widokowy, z którego podziwiać można imponujący widok na Forum Romanum).Najmniej zbiorów znajduje się w Pałacu Senatorskim, zwanym po włosku Palazzo Senatorio (centralny budynek). Obecnie jest to siedziba reprezentacyjna Comune Di Roma, co za tym idzie większość wnętrz nie jest dostępna zwiedzającym.

Dwa bliźniacze budynki – główna siedziba Muzeów to Palazzo dei Conservatori, zbudowany w połowie XVI wieku oraz Palazzo Nuovo, XVII-wieczna kontynuacja planu zabudowy Buonarrotiego. Na początku XX wieku do kompleksu muzealnego został dodany XVI-wieczny Palazzo Caffarelli-Clementino, usytuowany przy placu przylegającym do Palazzo dei Conservatori. Zbiory zostały udostępnione szerokiej publiczności w roku 1734, za pontyfikatu papieża Klemensa XII. Muzea Kapitolińskie uważane są za pierwsze muzeum na świecie, rozumiane jako miejsce, gdzie zebrana i opisana sztuka mogła być oglądana i podziwiana przez wszystkich, nie tylko przez właścicieli kolekcji. Dziś zbiory muzealne są własnością Miasta Rzym. Wejście znajduje się w Palazzo dei Conservatori, gdzie umieszczone zostały kasy.

Znajdziemy tu starożytne rzeźby z czasów panowania rzymskiego, obejmujące sztukę grecką i egipską. Jedną z największych atrakcji jest słynna Wilczyca Kapitolińska, której kopia znajduje się na tyłach zabudowy muzealnej. Są także osobne wystawy poświęcone starożytnym monetom, medalionom, klejnotom i biżuterii. W głównej galerii zachwyca ilość posągów, sarkofagów, są również popiersia, mozaiki, i inne pozostałości po epoce dominacji kultury rzymskiej. Warto zwrócić uwagę na oryginalne dzieło Praksytelesa, datowane na 4 wiek p.n.e, posąg Wenus Kapitolińskiej. Na dziedzińcu umieszczone zostały pozostałości monumentalnego posągu Konstantyna I Wielkiego, który w IV wieku stanął w Bazylice Maksencjusza i Konstantyna na Forum Romanum.

Godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeów Kapitolińskich.

 

 

MUZEA WATYKAŃSKIE

Zbiory Muzeów Watykańskich stanowią unikatowe arcydzieła zgromadzone przez papieży w przeciągu kilku stuleci. Początki kolekcji sięgają czasów Sykstusa IV i Juliusza II, których zbiory rzeźb stanowiły podwaliny dzisiejszych eksponatów. Muzea Watykańskie to także prywatne apartamenty papieskie i Kaplica Sykstyńska z freskami Michała Anioła.

Skrzydła Pałacu Watykańskiego otaczają Dziedziniec Szyszki, którego budowę rozpoczął Bramante. Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest półkolista nisza wewnątrz, której umieszczona jest wielka szyszka z brązu będąca pozostałością starożytnej fontanny.

Stanze to cztery reprezentacyjne pokoje pałacu papieskiego, których wystrój został ostatecznie zlecony Rafaelowi. Dekorowanie Stanz zajęło malarzowi ponad 11 lat i stało się dziełem jego życia

Kaplica Sykstyńska zawdzięcza swe powstanie papieżowi Sykstusowi IV. To bez wątpienia jedno z najbardziej niezwykłych dzieł ludzkiego geniuszu zrodzonych tytaniczną wręcz pracą. Najwcześniejsze dzieła w kaplicy powstały dzięki artystom pochodzącym z Umbrii i Toskanii: Perugino, Botticelli, Pinturicchio należą do najznamienitszych pośród nich. Następnie powstał fresk wieńczący sklepienie kaplicy, a 23 lata później Sąd Ostateczny na ścianie za ołtarzem - dwa genialne dzieła Michała Anioła.

Pinakotekę utworzono pod koniec wieku XVIII i składają się na nią głównie prace malarskie. W 15 salach można zapoznać się m.in ze sztuką bizantyjską, dziełami Giotta, Perugina, Rafaela, Leonarda da Vinci, Tycjana czy Caravaggia.

W drodze do Stanz i Kaplicy Sykstyńskiej można zwiedzić trzy interesujące galerie: Kandelabrów, Arrasów i Map, a same muzea mają również olbrzymie zbiory sztuki etruskiej jak i sztuki pozaeuropejskiej - a będącej darami licznych ośrodków misyjnych rozrzuconych po całym świecie.

 

 

Galeria Borghese

W Villa Borhese(siedziba galerii) umieszczone są antyczne rzeźby, płaskorzeźby i mozaiki z XV-XVIII w.
Warto zwrócić uwagę na dzieła Caravaggiego, Tycjana(„Amore sacro e profano”), Antonellego da Messina (“Portret Mężczyzny”), Giovanniego Belliniego, Rafaela Santi, Correggiego (‘’Giovane con canestro di frutta’’), Gian Lorenza Berniniego y Canovę.
Godne zobaczenia są też pomniki Beriniego “Apollo i Dafne” (1622-1624) (alegorycznie ukazują próżność i rozkosze ziemskie) oraz “Ekstaza Świętej Teresy” (1646).
Część rzeźb należy do kolekcji prywatnych Katedry Scipione, której pasją jest sztuka antyczna, współczesna i renesansowa.
Jednym z największych dzieł w galerii jest portret Pauliny Borghese Bonaparte (siostry Napoleona) zatytułowany “Paulina Bonaparte jako Wenus Zwycięska” (dzieło Canovy – 1807).
Wyróżnić także można rzeźby Berniniego( powstałe na zlecenie katedry), w których kompozycji dopatrzymy się wirtuozerii artysty oraz ujrzymy grację i ekspresję ukazanych postaci.
Godny polecenia jest też obraz Rafaela Santi “Złożenie do grobu” z roku 1507.
Camilo Borghese w 1827 r. kupił także „Danae” Correggia.
Niektóre z dzieł były odzyskiwane z kantyn, kolekcji prywatnych, wykopalisk archeologicznych etc.

Adres: Gran plaza Scipione Borghese 5, 00197 ROMA (Wielki Plac Scipiona Borghese5, 00197 Rzym)
Tel. 06 8413979
Obowiązkowa rezerwacja z wyprzedzeniem
Godziny otwarcia: Wtorek-Niedziela: 8.30 - 19.30
Nieczynne w: poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudzień

 

 

Galeria Narodowa Sztuki Antycznej w Pałacu Barberini

Galeria Narodowa Sztuki Antycznej znajduje się na pierwszym piętrze tegoż pałacu i eksponuje dzieła artystów włoskich i zagranicznych z XVI i XVII wieku w porządku chronologicznym.
Pałac zbudowano w XVII w. Majestatyczne schody frontowe są dziełem Beriniego, podczas gdy schody wewnątrz pod portykiem są epileptyczne i wykonał je Borromini.

Na wyróżnienie zasługują obrazy “ Madonna z Dzieciątkiem” Filippa Lippi, “Fornarina”(znany także jako „Portret młodej kobiety”) Rafaela Santi oraz “Judyta odcinająca głowę Holofernesowi” Caravaggiego, gdzie zauważyć można brutalność tej sceny.
Uwagę przykuwają także salony, dekoracje i obrazy jak np. “Triumf Opaczności Bożej” Pietra de Cortona w stylu barkowym. Zasługuje na wyróżnienie, gdyż jest odnowionym dziełem sztuki dekoracyjnej a zarazem połączeniem efektów perspektywy oraz wypracowanego światłocienia. Godne zainteresowania są również dzieła Tintorreta, Tycjana i el Greco.

Adres: Via delle Quattro Fontane, 13 00184 Roma
Tel. 06 4824184
Godziny otwarcia:
Wtorek-Niedziela 8.30 - 19.30
Nieczynne w: poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudnia

 

 

 

Muzeum Narodowe Rzymu Pałacu Massimo

Pałac został zbudowany w końcu wieku XIX w stylu neorenesansowym. Skonstruowany, by służyć jakokolegium jezuickie, dziś jest jedną z siedzib Muzeum Narodowego razem z Pałacem Altemps, Termami Dioklecjana i Kryptą Balbi. Muzeum to posiada różnorodne działy: numizmatyka, klejnoty, brązy i wystawę mozajek od I p.n.e. do IV n.e., ponadto także freski pochodzące z la Villa Farnesina i Villa Livia (30 p.n.e.).

Na piętrze w środku znajduje się kolekcja nuministyczna ze szlakiem obrazującym zmiany systemu płac od wieku VII p.n.e aż do Euro.
Również tutaj znajdziemy część kolekcji rodzinnej Savoya.
Spośród eksponowanych tu dzieł warto wyróżnić „Śpiącego Hermafrodytę”, delikatną żeńską postać z cechami męskimi, narodzoną ze związku Hermesa i Afrodyty (stąd nazwa dzieła)

Adres: Largo di Villa Peretti 1
Godziny otwarcia: 9:00 – 19:45
Nieczynne w : poniedziałki, 1 stycznia, 25 grudnia.

 

 

Pałac Wenecki, Palazzo Venezia

Pochodzi z tego samego okresu, został zbudowany przez tego samego architekta dla weneckiego duchownego - kardynała Barbo, późniejszego Pawła II. Ten renesansowy pałac, do połowy XVI wieku pełnił rolę rezydencji papieskiej. Później znajdowała się w nim ambasada Republiki Weneckiej (do 1797 r.) i ambasada austracko-węgierska. Po dojściu do władzy Mussoliniego w pomieszczeniach pałacowych urządzono jego rezydencję. Podczas przemówień wygłaszanych z balkonu, plac gromadził mieszkańców Rzymu. Obecnie w pałacu mieści się muzeum z kolekcją zgromadzoną przez Pawła II. Na dziedzińcu pałacu umieszczona jest fontanna z przedstawieniem zaślubin Wenecji z morzem (doża rzucający pierścień).

 

 

 

 

Specjalne muzea

 

Muzeum instrumenty muzyczne - http://www.museostrumentimusicali.it/

Muzeum Figur Woskowych - http://www.museodellecere.com/

National Museum of makaronu - http://www.museodellapasta.it/

Muzeum Muzeum Keats-Shelley - http://www.keats-shelley-house.org/


Cinecittà Studios - http://www.cinecittastudios.it/


Historical Museum of Fire - http://www.museovfroma.altervista.org/StoriaMuseo.htm

Muzeum listków - Via Pescaglia, 27 - Tel 06,55285165 - tylko po wcześniejszym umówieniu

Muzeum Zabawek -
http://www.comune.roma.it/wps/portal/pcr?jppagecode=mun_vi_museo_gioca.wp

Muzeum archiwum historycznych fotografii - via San Michele, 18-0658552228 - wolne

Kryminologii Museum -
http://www.museocriminologico.it/

Muzeum Żydowskie Rzym - http://www.museoebraico.roma.it/

Muzeum Video Game - http://www.vigamus.com/


Muzeum Historyczne zdrowia sztuki http://www.museiscientificiroma.eu/artesanitaria/storia.htm

Muzeum szopek -
http://www.museopresepioroma.it/

 


Torna ai contenuti | Torna al menu